Претрага
[rstr_selector]
Фото: Pixabay

У општини Ариље на снази ванредна ситуација, невреме нанело велику штету

„Све што смо урадили на санацији у месним заједницама од суботе, у среду је са новим налетом кише поништено и морали смо изнова да радимо. Али у међувремену смо успели да успоставимо везу на путној инфраструктури да људи могу да користе најприоритетније путне правце и да се живот нормализује”

Након што је у шест месних заједница у општини Ариље прошле суботе уведена ванредна ситуација због јаког невремена, у среду је то учињено на целој територији општине. Велика количина кише која је пала за кратак временски период, највећу штету је нанела путевима, каже Предраг Маслар, председник општине Ариље.

– Оно што је највише страдало у овом невремену је путна инфраструктура, и некатегорисани и категорисани неасфалтирани путеви. Вода је однела све наносе који су били подасути у том тренутку на тим путевима. Однела их је и практично и не постоје. Један од разлога, када говоримо о ситуацији која је настала у суботу, а ја желим да верујем да је тако, је суша. Због сушног периода земља је била толико сува да није могла да упије толику количину воде. Јер много кише је пало, преко 120-130 литара по квадратном меру. Други разлог је недовољно изграђена свест о одржавању канала и потока. Нажалост, још увек бацамо све што нам није потребно у поток и на обалу потока, то не видимо. Имали смо ситуацију на терену да смо их ових цеви, које су пропусти преко путева, вадили аутомобилске гуме које су направиле уско грло и довеле до изливања. С тим у вези смо имали проблема у Трешњици са потапањем подрума, грађевинских и помоћних објеката. Тако да је то изазвало штету у суботу, а што се тиче среде, била је веома јака киша, велика количина падавина јаког интензитета у кратком периоду. Ја сам обишао доста села у протекла два дана и мештани кажу да је незапамћена киша пала у свим месним заједницама општине Ариље.

Ситуација није боља ни у самој варошици где се процењује штета на стамбеним објектима.

– Конкретно када причамо о стамбеним објектима реч је о језгру општине у градском насељу. Имали смо проблема са кишном канализацијом јер није успела да прими комплетну воду. Дошло је до изливања на улице, у подруме и помоћне објекте. Штета која се процењује, када је реч о путној инфраструктури, је око 15 милиона динара, а ових дана ћемо оријентационо знати колика је штета на грађевинским објектима и подрумима зграда који су такође страдали у невремену.

Тимови који су формирани након увођења ванредне ситуације, раде на санирању последица од невремена, а истовремено се утврђује и штета причињена на пољопривредним парцелама, каже Предраг Маслар.

– Успели смо да саставимо шест до седам тимова са свом механизацијом и у сваком тренутку је толико месних заједница било и покривено. Све што смо урадили на санацији у месним заједницама од суботе, у среду је са новим налетом кише поништено и морали смо изнова да радимо. Али у међувремену смо успели да успоставимо везу на путној инфраструктури да људи могу да користе најприоритетније путне правце и да се живот нормализује. У наредном периоду нам остаје да све путне правце доведемо у нормалу и ја се искрено надам да ћемо у наредних пет до седам дана моћи да ставимо ванредну ситуацију ван снаге. Такође, стижу нам захтеви за процену штете на пољопривредном земљишту. Не ради се само о потопљеном земљишту већ и о томе да су наноси са путева и шљунак завршили на пољопривредним парцелама. Утврдићемо штету у наредном периоду и покушати да штету надокнадимо.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *