Претрага
[rstr_selector]

Нега малињака након бербе важна за наредни род

Берба једнородних сорти малина у нижим пределима Чачка, Ариља и Лучана је завршена, а при крају је и на вишим надморским висинама у Ивањици. Након завршене бербе у малињацима треба обавити агротехничке и хемијске мере како би се обезбедио родни капацитет за наредну годину и продужио животни век засада, каже Лиљана Стојковић Јовановић, саветодавац за заштиту биља у чачанској Пољопривредној саветодавној и стручној служби.

– Прва мера је резидба старих изданака који су донели род ове године, а режу се до основе. Њих за сада није потребно износити из засада јер су још увек високе температуре и они штите нове изданке од јаке инсолације. Оболеле и оштећене изданке са галама од малинине мушице галице и прекомерно разгранате изданке треба орезати до основе и уклонити, али треба водити рачуна о равномерном склопу изданака. Ови нови изданци се привремено везују у шпалир ради боље апликације хемисјких средстава, а такође и ради боље инсолације. Осим тога, у ово време када владају веома високе темперартуре потребно је спроводити и меру наводњавања младих изданака.

Саговорница објашњава да након спровођења агротехничких мера, треба спровести хемијске мере заштите јер се у малињацима уочавају симптоми љубичасте пегавости изданака малине, као и симптоми смеђе пегавости листа малине, па је зато пред падавине потребно извршити хемијски третман регистрованим фунгицидима на бази активне материје абамектин + дифеноконазол или тебуконазол.

Поред тога примећени су и симптоми напада ериофидне гриње малине, као и обичног паучинара, тако да се  произвођачима препоручује примена неког од акарицида на бази бифеназата или абамектина.

Неопходно је и да произвођачи прегледају своје засаде како би на време реаговали уколико се уочи присуство биљних ваши, малинине мушице изданка и других штеточина. У том случају препоручује се примена неког од регистрованих инсектицида на бази активне материје ламбда-цихалотрина, делтаметрина или ацетамиприда.

Због високих дневних температура спровођење хемијских третмана се препоручује у вечерњим часовима, ради боље ефикасности препарата.

Поделите вести

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *